Bilgilendiriyo.Com

Engelli vergi indirimi Hesaplamak bu kadar kolay 2019

Engelli vatandaşların hayatlarını bir şekilde devam ettirmelerini ve kolaylık sağlanması amacı ile devlet yardımlarda bulunmaktadır.

Engelli vergi indirimi Hesaplamak bu kadar kolay 2019
114 views
02 Temmuz 2019 - 9:59

Devlet tarafından sağlanmakta olan bu desteklerden faydalanmak isteyenlerin; geçerli  özürlü rapor dereceleri, başvuru sürecine ilişkin başvuru dilekçesi ve başvuruda talep edilen belgeler, vergi indirim oranları ve maaşlara yansıyan oranlar ile birlikte vergi indirimi mevzuatında detaylı bir şekilde açıklanmakta ve bunlar mevzuat hükümlerine göre düzenlenmektedir. 

Engelli Vergi İndirimi Nedir?

Engelli vatandaşlara yaşamış oldukları hayatların bir nevi zorluğunu atmalarını sağlamak, sosyal ve ekonomik alanlarda güvenlerinin yükselmesini sağlamak amacı ile devlet çeşitli destekler sunmaktadır. Bunların başında da Anayasa’nın 61. maddesinin 193 sayılı Vergi Kanunu 31. maddesinde yer alan engelli vatandaşların haklarına yönelik olarak; engelli vatandaşların engellerinden dolayı yaşayabilecekleri hak kayıplarını önlemek ve yaşamlarını daha iyi sürdürebilmelerini sağlamak için bir güvence sunulmuştur. Yapılan bu düzenlemeler Vergi indirimi adı altında sunulmuş ve Gelir VergisiGümrük Vergisi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)Katma Değer Vergisi (KDV) ve Emlak Vergisi kanunlarında farklı vergi avantajlarını kapsamaktadır. Sunulan bu avantajlar Gelir Vergisi Kanunu içerisinde yer almakla birlikte engelli vatandaşlara sunulan bu vergi avantajları, özürlü rapor derecelerine göre değişmektedir. Bu rapor dereceleri ise kişinin sahip olduğu engel durumuna bağlı olarak 3 grupta incelenmektedir.

Özürlü Rapor Dereceleri

Birinci Derece Engel Grubu: Bu grup ağır engelli vatandaşları kapsamakla birlikte, engelli raporuna göre %80 ve üzerinde engel durumu olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alan vatandaşları içermektedir.

İkinci derece engel grubu: Bu grupta orta derece engel grubu vatandaşları içermektedir. Bu grup içerisinde yer alan vatandaşların sağlık kurulu raporuna göre %50 ve %80 arası engeli olan vatandaşları içermektedir. 

Üçüncü derece engel grubu: Bu gruptahafif engeli olan vatandaşlar yer almaktadır. Sağlık kurulu raporuna göre %50’nin altında engeli olan vatandaşları içermektedir.

Engelli Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabiliyor?

– Ücretli engelli

– Bakmakla yükümlü olduğu engelli bir kişi bulunan ücretli kişi

– Engelli ve serbest meslek mensubu olan kişi

– Bakmakla yükümlü olduğu engelli bir kişi bulunan serbest meslek mensubu kişi

– Basit usule göre vergi ödemekle yükümlü tutulan engelli kişi

Engelli vergi indirimi uygulamasından faydalanmak isteyenlerin yukarıda belirtilen tanımlarda ücretli ve bakmakla yükümlü olduğu kişi ifadelerini açıklamak gerekiyor. Bu tanımlara göre; 

Ücretli engelli, bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumunda ücretli olarak çalışan olarak belgelenebilen engelli vatandaşı ifade ediyor.

Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi ifadesi ise şunları içermektedir;

– Engelli vatandaşın eşi

– Anne ve babası (Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ve geçimini sağlayamadıklarını belirten ilgili kurum belgelerine sahip olunması gerekiyor.)

– Evli olmayan çocuklar (18 ve 20 yaşını doldurmamış: Eğitim Kanunu gereğince eğitimine mesleki eğitim kurumlarında devam eden çocukların ve 25 yaşını doldurmamış, Yüksek öğrenime devam eden, yaşına bakılmaksızın kanuna göre malul olduğu belirlenen çocukları içermektedir.)

Engelli Vergi İndirimi Maaşa Ne Kadar Yansımaktadır?

Gelir Vergisi Mevzuatı‘na göre engelli vergi indirimlerinin maaşlara yansıması engelli vergi indirim oranlarının aylık ve yıllık hesaplanması ile yapılmaktadır. Engelli vergi indirimin uygulanması için başlıca şartlardan biri, engelli vatandaşın tam teşekküllü bir hastaneden saplık kurulu raporu almasıdır. Asgari ücret göz önüne alınarak hesaplama yapıldığında en düşük engel grubunda yer aln engelli vatandaşların 290 TL,en yüksek engel grubunda yer alan engelli vatandaşların 1200 TL vergi indirimi almaktadır. 

Rapor Derecelerine Göre Engelli Vergi İndirimi Ne Kadardır?

Asgari ücret baz alınarak 2019 yılı Ocak ayı itibari ile belirlenen vergi indirim oranları ve tutarları şu şekildedir;

– Birinci derece engelli: 1200 TL

– İkinci derece engelli: 650 TL

– Üçüncü derece engelli: 290 TL

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu avantajdan faydalanmak isteyen engelli vatandaşların veya bakmakla yükümlü oldukları kişiler için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin talep edilen belgeleri eksiksiz tamamlamaları ve bu belgeler ile yetkili kurumlara dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kurumlar başvurunun yapılacağı il ve ilçeye göre değişiklik göstermektedir. Vergi Dairesi Başkanlığı bulunan iller için Grup Müdürlüğü, ilçelerde ise Mal Müdürlükleri ve Vergi Dairesi Müdürlükleri başvuruların kabul edileceği kurumlardır. 

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Evrakları

Engelli Vergi İndirimini içeren mevzuatta yer alan kriterleri taşıyan her engelli vatandaş ve bakmakla yükümlü oldukları engelli vatandaş için başvuru yapılabilir. Gelir Vergisi Kanunu’na göre başvuruda bulunacak kişilerden istenen belgeler farklılık gösterebilir. 

Engelli çalışandan vergi indirimi başvurusunda istenen belgeler:

– Başvuru formu – dilekçe

– Çalışılan iş yerinden alınan ve işveren tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş yazı

– Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi

– Sağlık kurulu özürlü raporu (raporun aslı veya noter tasdikli öneği)

Bakmakla yükümlü olunan engelli kişiler için yapılacak vergi indirimi başvurusunda istenen belgeler:

– Başvuru formu- dilekçe

– Engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğuna dair belge

– Bakmakla yükümlü olunan engelliye ait sağlık kurulu raporu (aslı ya da noter tasdikli öneği)

– Başvuran kişi ve baktığı engelli kişiye ait kimlik kartı veya nüfus cüzdanı fotokopisi

Engelli Vergi İndirim Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Başvuruya ilişkin evrak takibinin yapılması ve başvuru sonucunu 2 farklı şekilde öğrenilebilir. Bunlar;

1. Tebligat Yolu ile

Başvuru için talep edilen belgeler ile başvuruvyapıldıktan sonra Gelir İdari Başkanlığı içerisinde yer alan ilgili müdürlükler tarafından evraklar teyit edilir. Merkez Sağlık Kurulu tarafından ”Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Raporlar Hakkındaki Yönetmelik” ve ekleri cetvellere göre incelenir. Bu incelemelerin ardından sonuçlar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engelli vatandaşın başvurmuş olduğu Vergi İdaresi Başkanlığı ya da Defterdarlığa iletilir. Bunların ardından başvuru sonucu ilgili kişilere, birimler tarafından tebliğ edilir.

2. İntenet Üzerinden Sonucu Öğrenme

EVİS sorgulama sistemi üzerinden başvuru sahipleri; başvurularına ilişkin sonuç sorgulama ve evrak takibi süreçlerini yönetebilirler. Bu sistem üzerinden süreci yönetmek isteyenlerin başvuru yaptıkları Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından hizmet veren EVİS (Engelli Vergi İndirimi Sorgulama Servisi) sorgulama ekranına erişim sağlamaları ve ekranda yer alan T.C kimlik numaraları ile soyad bilgisi bölümlerini doldurmaları gerekmektedir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru girildikten sonra sisteme giriş sağlanır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra  vergi indirimi evrak takibi ile başvuru sonuç sorgulama işlemleri yapılabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Bilgilendiriyo.Com Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.