Bilgilendiriyo.Com

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Yaşamak için 45 İpucu

Ne kadar sağlıklısın? Sağlıklı bir diyetin var mı? Düzenli olarak egzersiz yapar mısın? Günde en az sekiz bardak su içiyor musunuz? Her gün yeterince uyku alıyor musun? Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşıyor musunuz?

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Yaşamak için 45 İpucu
85 views
09 Temmuz 2019 - 14:06

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Yaşamak için bilgilendiriyo.com olarak size 45 ip uvu vermek istedik Hayat güzeldir ve gereksiz sağlık problemleriyle kendinizi boğmak istemezsiniz. Bugün, hayati organlarınız iyi çalışıyor olabilir, ancak yarın olmayabilir. Sağlığınız için verilenleri almayın. Vücudunuza uygun özen gösterin.

İyi sağlık sadece sağlıklı beslenme ve egzersizle ilgili değildir – aynı zamanda olumlu bir tutuma, olumlu bir kişisel imaja ve sağlıklı bir yaşam tarzına da sahiptir. Bu yazımda daha sağlıklı bir yaşam sürmek için 45 ipucunu paylaşıyorum. Bu yazıyı işaretleyin ve ipuçlarını kaydedin, çünkü daha sağlıklı bir yaşam sürmek için hayati öneme sahip olacaklar.

  1. Daha fazla su iç. Çoğumuz her gün yeterince su içmiyoruz. Vücudumuzun çalışması için su şarttır. Vücudumuzun% 60’ından fazlasının sudan oluştuğunu biliyor musunuz?Vücut fonksiyonlarını yerine getirmek, atıkları gidermek ve vücudumuzda besin ve oksijen taşımak için suya ihtiyaç vardır. İdrar, bağırsak hareketleri, terleme ve solunum yoluyla günlük su kaybettiğimizden, su alımımızı yenilememiz gerekir.

2. Yeterli uyku almak. İyi dinlenmiyorsanız, daha fazla yiyerek telafi edersiniz. Genellikle abur cubur. Yeterince dinlenin ve uyanık kalmak için atıştırmaya ihtiyacınız yok. Ayrıca, uyku eksikliği erken yaşlanmaya neden olur ve bunu istemezsiniz! 

3. Meditasyon. Meditasyon zihninizi sakinleştirir ve ruhunuzu sakinleştirir .

blank

4. Egzersiz. Hareket hayattır. Araştırmalar, günlük egzersiz yapmanın yaşam ömrünün artması, hastalık riskinin azaltılması, daha yüksek kemik yoğunluğu ve kilo kaybı dahil sağlığımıza muazzam faydalar sağladığını göstermiştir. Yaşamınızdaki etkinliği arttırın. Yakın mesafeler için taşımayı geçmeyi seçin. Asansör almak yerine merdivenleri tırmanın. 

5. Hoşunuza giden egzersizleri seçin. Bir sporun tadını çıkardığınızda, doğal olarak yapmak istersiniz. Egzersiz yapmak acı çekmek ve kendinizi zorlamakla ilgili değildir; Aynı zamanda hem sağlıklı olmak hem de eğlenmekle ilgili. Egzersizlerinize değişkenlik eklemek onları ilginç tutar. Hangi egzersizleri seviyorsunuz ve bunları rutininize nasıl dahil edebilirsiniz?

6. Vücudunuzun farklı bölümlerini çalışın . Sadece kardiyo yapmayın (koşu gibi). Vücudunuza uygun bir egzersiz yapın. En kolay yol, farklı kas gruplarıyla çalıştıkları için spor yapmaktır. İyi bir vücut antrenmanı yapabileceğiniz popüler aktiviteler trekking, yürüyüş, yüzme, basketbol, ​​tenis, squash, badminton, yoga ve frizbidir.

7. Meyve yemek. Meyvelerde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Portakalların C vitamini haplarından daha fazla sağlık yararı sağladığını biliyor musunuz ? Vitaminlerinizi ve minerallerinizi mümkün olduğu kadar diyet hapınızla tüketerek tüketiniz. Her sabah çeşitli meyveler yerim ve onlar bana enerji verir.

blank

8. Sebze ye. Sebzeler, iyi bağırsak sağlığı için önemli olan diyet liflerinden bahsetmeyen, folat, K vitamini, folat, A vitamini, manganez ve potasyum gibi birçok besin ve mineral kaynağıdır. İki tür sebze vardır: Patates, tatlı patates, patates ve kabak gibi nişastalı sebzeler; ve lahana, roka, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, uzun fasulye, domates, salatalık ve mantar gibi nişastalı olmayan sebzeler (teknik olarak bir mantar). 

9. Farklı renkli meyveler / sebzeler seçin. Her zaman farklı renkteki meyve ve sebzeleri çok çeşitli tüketin. İlk olarak, farklı renklere sahip meyve ve sebzeler, hücrelerimize zarar veren ve vücudumuzdaki iltihapla savaşan serbest radikalleri gideren farklı antioksidan içeriğini temsil eder

 

blank

10. İşlenmiş yiyecekleri azaltın. İşlenmiş gıdalar iyi değildir, çünkü (a) bu besinlerin yaratılmasında besin değerinin çoğu kaybolur ve (b) eklenen koruyucu maddeler sağlığımız için kötüdür. İşlenmiş gıdaların çoğu yüksek tansiyon ve kalp hastalığına yol açan yüksek miktarda tuz içerir. 

11. Rafine tahıllar üzerinde bozulmamış taneleri seçin.  Bozulmamış tahıllar, tahıl tohumunun tüm önemli kısımlarını içerir; Başka bir deyişle, kepek, mikrop ve endosperm içeren orijinal çekirdeğin% 100’ünü içerirler. Bu tabakalar sağlam oldukları için, tahıl (rafine edilmiş tanelerden (işleme sırasında kepek ve germ katmanlarından soyulmuş taneler) rafine edilmiş tanelerden) daha zengin bir antioksidan, vitamin ve mineral besin profili içerir.

12. Kendini sev. Kendini sevme, sağlıklı bir yaşam sürmenin çok önemli bir parçasıdır. Olumsuz bir öz imaja sahip olduğunuzda, doğal olarak zihinsel görünümünüz ve sağlığınız üzerinde durur. 1-10 ölçeğinde kendinizi ne kadar seviyorsunuz? 

blank

13. Yalınayak Yürü / Koş. Yalınayak yürümenin / koşmanın, daha iyi bir duruşa sahip olmanızdan ayaklarınız ve eklemleriniz için daha az strese kadar birçok faydası vardır. Çevrenizdeki arazi çok keskinse, yalınayak ayakkabılar giyin. 

14. Olumsuz negatif insanları hayatınızdan arındırın. Pozitif zihinsel sağlık, sağlıklı bir yaşamın bir parçasıdır. Hayatında toksik insanlara ihtiyacın yok. Bir arkadaşınızın aşırı derecede kritik veya negatif olduğunu düşünüyorsanız, onu bırakınız. 

15. Olumsuzluğu kendinizden temizleyin. Sizden de olumsuzluk duymanıza gerek yok. Ortaya çıkan düşünceleri dinleyin ve olumsuz düşüncelerinizden kurtulun. Olumsuzluğunuzu ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri   sinirli hissettiğinizde beyin döküntüsünüzdür .

16. Yiyecekleri tetiklemekten kaçının. Tetiklenen yiyecekler, sizi yedikten sonra çılgına dönüp kanamaya neden olan yiyeceklerdir. Herkesin tetikleyici yiyecekleri farklıdır (benim için çörek, hamur işleri ve cipsler), ancak genellikle tetikleyici yiyecekler şeker çubukları, çikolatalar, şekerlemeler, cipsler, kurabiyeler veya yüksek rafine şeker, tuz veya un içeren herhangi bir şeydir.

17. Nefes alın. Derinden. Oksijen yaşam için hayati öneme sahiptir. Nefes almayı biliyor olabilirsin, ama düzgün nefes alıyor musun? Birçoğumuz düzgün nefes almıyor – sığ nefesler alıyoruz ve akciğer kapasitemizin 1 / 3’ünü soluyoruz.

18. Duruşunuzu geliştirin.  İyi bir duruşa sahip olmak nefesinizi iyileştirir (17 no’lu maddeye bakınız) ve daha akıllı ve çekici görünmenizi sağlar. 

19. Duygusal beslenme sorunlarını ele alın.  Stresli, sıkılmış veya sinirli hissettiğinde yemek yer misin? Duygusal yemek yeme, gerçek açlıktan ziyade bir duyguyu doldurmak için yemek yiyor. Ancak, duygusal yemek sizi asla mutlu hissetmez, çünkü yiyecekle ilgisi olmayan bir boşluğu doldurmaya çalışıyorsunuz. 

20. Küçük öğünler yiyin. Enerji dağıtımınızı eşitlediği için büyük öğünlerde birkaç küçük öğün seçin. Ayrıca mideniz için de daha iyidir, çünkü bir seferde büyük miktarda yiyeceğin sindirilmesinden aşırı gerilme olmaz. Genel olarak, kendinizi aç hissettiğinizde yiyin ve doyduğunuzda durun.

21. Dolduğunda kendini yemeyi bırak. Birçoğumuz, ne zaman dolduğumuzu, örneğin herkesin yemek yemeyi bitirip bitirmediği veya tabağınızın boş olup olmadığını söylemek için dış ipuçlarına güveniyoruz. Bunlar alakasız: Midenizin dolup dolmadığı ve nasıl hissettiğiniz gibi iç ipuçlarına bakmalısınız. 

22. Yiyecek birleştirme prensiplerini takip edin. Daha Sağlıklı Bir Yaşam Yaşamak için Yiyecek birleştirmesi, belirli yiyecek kombinasyonlarını savunan bir beslenme yaklaşımı için kullanılan bir terimdir. Gıda-birleştirici prensipleri takip ettikten sonra, sindirimim çok gelişti. Genelde (1) basit öğünlere devam etmeli, (2) günün ilk öğünü olarak meyve yemelisiniz, (3) saatlerce yemek olsa bile, pişmiş yiyeceklerden sonra asla meyve yememelisiniz, (4) sadece tahıl / nişastayı karıştırınız. Yemeklerde sebzelerle (biraz yağ ilave etmek uygun), (5) Yemekleri asla nişastalı nişastalarla karıştırmayın, (6) Sadece nişastalı olmayan sebzelerle karıştırın. 

23. Bir amaç hayatı yaşa.  Mavi Bölgeler , dünyanın en uzun ve en sağlıklı hayatını yaşadığı dünyanın bölgeleridir. Bu bölgelerin dokuz tanesi paylaşılan özelliği vardır (birçoğu bu listede yer almaktadır) ve önemli bir özellik bir amaca sahip olmaktır. Okinawanlar buna ikigai , Nicoyalılar da plan de vida derler . 

24. Derin yağda kızartılmış yiyecekleri kısın. Derin yağda kızartılmış yiyecek, potansiyel olarak kansere neden olan bir kimyasal olan akrilamid içerir. Bir BBC raporuna göre , sıradan bir gevrek torbası, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından içme suyunda izin verilen en yüksek seviyenin 500 katından daha fazla madde içerebilir! Yağlı yiyecekler tükettiğimde halsiz hissediyorum. Izgara, buharda pişirme, tavada kızartma veya hatta çiğ yiyecekler gibi daha sağlıklı yöntemler kullanılarak hazırlanan yiyeceklere gidin.

25. Şekerli yiyecek / içecekleri azaltın. Şekerli yiyecekler şeker çubuklarınız, hamur işleriniz, çikolatalarınız, kurabiyeler, kekler ve jöleli çöreklerinizden oluşur. Onlar kalmayıp değil doldurmak, ama senin yüzünden şeker acele daha yemeye tetikler. 

26. Alkol içmeyin. Alkol bir idrar söktürücüdür, yani vücudunuzdaki suyu tahliye eder. Sadece bu değil, alkolün vücudumuz ve sağlığımız üzerinde olumsuzetkileri olduğu defalarca kanıtlanmıştır  – beynimizin, karaciğerin, akciğerlerin ve diğer ana organların düzgün çalışmasını etkiler . Düzenli olarak alkol içiyorsanız, kesmeyi ya da en azından tüketiminizi azaltmanın zamanı geldi.

27. Organik (mümkünse)  Organik gıda , pestisitler ve kimyasal gübreler gibi sentetik girdi olmadan üretilen gıdalardır; Genetiği değiştirilmiş organizmalar içermiyor; ve bu, ışınlama, endüstriyel çözücüler veya kimyasal gıda katkı maddeleri kullanılarak işlenmez. Organik hareketler, organik seçenekler sunan daha fazla mağazada yavaş yavaş ilerliyor. 

28. Bitkisel yağlara dikkat edin.  Yıllar geçtikçe sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladım. Temel olarak birçok  gıda ürününde ve günümüzde neredeyse tüm restoranlarda kullanılan birçok bitkisel yağın toksik olduğunu öğrendim  .

29. Yemeklerini hazırla. Ne zaman yapabilirsem, yemeklerimi hazırlarım. Yemeklerinizi hazırlarken, bir restoranda alt-standart seçenekler arasında seçim yapmak yerine, bunların içine ne girdiğini kontrol edersiniz. Kaliteli mutfak ekipmanı alın – şimdiye kadarki en iyi yatırımınız olacak. 

30. Hayır demeyi öğren. Yemek yemeyin çünkü arkadaşlarınızla dışarıda olduğunuz veya diğer insanların size yemek önerdiği için. Sadece hayır deyin ve yemek istemiyorsanız aç olmadığınızı söyleyin. 

31. Dışarı çıktığınızda bir su şişesi getirin. Bu şekilde, istediğiniz zaman içebilirsiniz. Paradan tasarruf etmenizi sağlar ve soda gibi kötü alternatiflere başvurmanıza gerek kalmaz.

32. İhtiyacın olanı ye. Aşırı yemekten ziyade, daha az tüketmek ve enerji gereksinimlerinize göre daha iyi egzersiz yapmak ve aşırı kalori alımını egzersiz yoluyla yapmak daha iyidir. 

33. Sigara içmeyi bırak. Sigara içmek sağlığa zararlıdır , akciğer kanseri, böbrek kanseri, özofagus kanseri (gulletimiz), kalp krizi ve daha pek çok riski arttırır. “Lite” sigara içmek de sağlık riskini azaltmaz. Sigara içiyorsanız, yalnızca kendiniz için değil aileniz ve arkadaşlarınız için terk edin.

blank

34. Pasif sigara içmekten kaçının. Daha Sağlıklı Bir Yaşam Yaşamak için İkinci el sigara içimi (sigara içenlerden havada nefes alma), doğrudan sigara içmeyle aynı uzun süreli hastalıkların çoğuna neden olur ( Wiki ). Biliyor musun? CDC’ye göre (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), pasif sigara içimi riski yoktur; kısa süreli maruz kalma bile sağlığa zararlı olabilir. Sigara içenlerden uzak durun ve mümkün olduğunca sigara içmekten kaçının.

35. Sağlıklı atıştırmalıklar alın. Eğer işte açsanız,  meyve, sebze suları ve yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar yiyin . Bunlar besleyicidir ve size şeker atmalarını sağlama. Bunları hazır bulundurun, böylece mırtığınızı alabilmeniz ve dolumunuz bittiğinde durabilirsiniz. Kurabiye ve çikolatalardan uzak durun.

36. Meyve suyu / harmanlama deneyin. Meyve Suyu / Karışım, meyvelerden / sebzelerden hızlı bir şekilde vitamin ve besin almanın harika bir yoludur. 

37. Düzenli kontroller alın.  Bazı hastalıklar çok geç olmadan semptom olarak ortaya çıkmaz. İdrar testleri ile birlikte kan şekeri, vitaminler ve mineraller için düzenli kan testleri yapın.

38. Vejetaryen diyeti deneyin . Net olmak gerekirse, vejeteryan olmak, dışarıda pek çok sağlıksız vejeteryan yemeği olduğu için otomatik olarak daha iyi bir sağlık anlamına gelmiyor (sahte soya köftesi, beyaz karbonhidratlı ağır yemekler, kızarmış vejetaryen yemekler, süt bakımından zengin yemekler, şekerli tatlılar).

39.Vegan diyeti deneyin . Daha Sağlıklı Bir Yaşam Yaşamak için Vejetaryen diyeti hayvansal ürünleri dışlar. Vejetaryen diyeti hayvansal ve hayvansal kaynaklı ürünleri tüketmez. Bu, yumurta, süt, bal, peynir veya süt anlamına gelmez. Dolayısıyla, bu anlamda, vegan olmanın et ağırlıklı yemek kültürümüzde çok katı bir diyet gibi göründüğü, ancak bir vejeteryan diyetinden daha olumlu yararları olduğu söyleniyor! 

40. Diyetinizi tamamlayın (gerekirse).  Sağlıklı beslendiğimizde bile, bazı insan yapımı süreçlerin gıda tedarik zincirimizi kalıcı olarak değiştirdiği için belirli vitamin / minerallerden yoksun olduğumuz zamanlar olacaktır. Sık görülen besin eksiklikleri demir, B12 vitamini, D vitamini (kışın olduğu yerlerde yaşayanlar için), kalsiyum ve magnezyumdur. 

41. Prebiyotik yiyecekleri ve fermente yiyecekleri tüketin.

42. Prebiyotikler. Bağırsak bakterilerinin gelişmesi için prebiyotikler önemlidir. Onları bağırsak mikrobiyomunuz için gübre olarak düşünün. Mümkünse, her zaman bir prebiyotik besin yerine bir prebiyotik takviyesi yerine prebiyotik yiyecek seçin. 

43. Deney.  Sizin için neyin işe yaradığını bilmenin en iyi yolu denemektir. Bir diyete abone olmak yerine, farklı yiyecekler deneyin ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görün. En önemlisi, öğrendiklerinize dayanarak diyetinizi araştırın ve ince ayar yapın. 

44. Daha sık çık. 8-5 işiniz varsa, şansınızı çoğu zaman ofiste çalışmakla geçiriyorsunuz ve dışarı çıkıp eğlenmek için çok fazla zaman harcıyorsunuz. Hafta sonları, muhtemelen işte ya da çalışan işlerle meşgulsünüz.

45. İyi diş hijyeni uygulayın. İyi diş hijyeni, sizi daha çok arzu edilir kılar  ve  daha iyi sağlıkla bağlantılıdır . Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın,

blank

Evet Arkadaşlar bilyoner.com olarak size sağlıklı yaşamanın 45 anahtar yolunu gösterdik eğer eklemek istedikleriniz veya düşünceleriniz varsa alt taraftan yorum bırakabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Bilgilendiriyo.Com Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.